Pepa Nos se narodil se 16. 5. 1949 v Šumperku. Dětství prožil ve Vidnavě, ZŠ tamtéž. Gymnázium absolvoval v Jeseníku. Další rok strávil v Liberci – 1 měsíc na strojní a textilní VŠ, zbytek roku v továrně Plastimat. Následuje rok na jazykové škole v Ostravě. Od roku 1969 po rok 1974 studuje angličtinu a francouzštinu na univerzitě v Praze. V roce 1974 získává možnost se živit zpíváním, přeruší studium a činí tak do roku 1982, kdy mu „státní bezpečnost“ sdělí, že se nadále zpíváním nesmí živit (doslovná citace příslušníka STB). Od roku 1982 do roku 1992 vyučuje angličtinu a francouzštinu. V roce 1982 proti němu tajná komunistická policie zahajuje trestní řízení na základě vykonstruovaných obvinění z hospodářské kriminality (nedovolené podnikání, příživnictví, rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví). V orwelovském roce 1984 ho totalitní soud odsuzuje na dva roky (s podmínkou na pět let). Tehdejší režim ho chce mít ve vězení!

Kauzu „Josef Nos“ přebírá nový senát, mezitím se uvolňují poměry v tehdejším SSSR. V roce 1985 je Josef Nos zproštěn obvinění. Soudní pronásledování za jeho písně a názory končí po téměř dvaceti stáních.

V roce 1984 se stává učitelem jógy – až dodnes.

Je iniciátorem festivalu KRYLONOCE – na počest Karla Kryla, jako pokračování jeho etického, uměleckého a morálního odkazu, jehož první ročník se konal dne 7. 7. 2000 v přírodním areálu Na Skalkách v Novém Jičíně.

Důvody, pro které pořádá své vlastní festivaly, spočívají v opozici vůči šoubyznysové mafii (manipulace s účinkujícími a s veřejností, absence etiky a morálky, diskreditace základních hodnot žánru, ve kterém se pohybuje – viz Prázdniny v Telči v roce 1998, kde se – a to doslova – šlapalo po Karlu Krylovi, jeho zpěvníku a fotografiích).

Další aktivity:

  • Filmoval jako herec v roli předáka ruských mužiků s italskými režiséry PAOLO e VITTORIO TAVIANI (produkce GRACIA VOLPI), film Vzkříšení (Resurezione).
  • 16. 6. 2001 natáčel s Charlesem Aznavourem scénu pro francouzský film Angelina (režie Claude d'Anna).
  • 27. 3. 2002 měl premiéru film Milana Šteindlera Perníková věž (role bezdomovce)
  • V roli německého válečného veterána hrál v holywoodském filmu Kletba Bratří Grimmů (The Brothers Grimm) režiséra Terryho Gilliama, rok 2004.
  • V časopise ASTRO vycházel Korespondenční kurz Jógy Pepy Nose (1× za 2 týdny).
  • Turné po USA (červenec 2005 – 10 dní, listopad–prosinec 2006 – 20 dní).

Mějte se skvěle!